Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj79
mod_vvisit_counterWczoraj172
mod_vvisit_counterBieżący tydzień473
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc2035
mod_vvisit_counterWszyscy1207246
Splywajcie.pl - opis spływu rzeką Piławą
Piława (Łubowo- Liszkowo) Drukuj Email

Spływ 1- dniowy Łubowo (j.Lubicko Wielkie) - Liszkowo (j. Pile) 21 km

 

Pole namiotowe Łubowo
Plaża z pomostem kusi cieniem akacji. Przy plaży można pograć w plażową siatę. Do sklepu do wsi jest ok 1 km. W 2020 roku przy plaży funkcjonował dobrze zaopatrzony bar jest również pole namiotowe.

 






Zatoka Łubowska

Płyniemy na północ 1,5 km szerokim na 150-200 metrów korytarzem, tutaj nie ma problemu z nawigacją. Po kilkunastu minutach zatoka kończy się i wpływamy na jezioro Lubicko Wielkie. Po wypłynięciu z zatoki kierujemy się na lewo.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka




 

Jezioro Lubicko Wielkie
Powierzchnia: 168 ha, szerokość i długość ok 2,2 km, głębokość 36 m, 3 wyspy.

Jest to jak widać duże jezioro z licznymi zatoczkami i łatwo można się tutaj zgubić czego też za pierwszym razem doświadczyliśmy. Wpływając z jeziora w jezioro człowiek zaczyna wątpić i nie jest pewien czy to tylko przesmyk dzielący jeden akwen na pół czy to już następne jezioro.  Wypływając z Zatoki Łubowskiej po prawej stronie mamy wyspę Lubicką, nie jest ona mała, długa na 1,2 km a szeroka na 0,5 km (30 ha) z tej odległości wygląda jak półwysep. Bez mapy po wypłynięciu z Zatoki Łubowskiej sugerujemy trzymać się lewego brzegu, wtedy na pewno nie ominiemy wąskiego przesmyku (niewidocznego z daleka). Po chwili jesteśmy na jeziorze Lubicko Małe.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

 

 

Jezioro Lubicko Małe
Wpływamy na nieduże jezioro i kierujemy się prosto przed siebie do widocznego przesmyku, co roku pływają tutaj łabędzie z młodymi, zapewne maja gdzieś tutaj gniazdo. Przesmyk jest płytki, w wodzie grążele...

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka


 

Kanał łączący j. Rakowo z j. Brody i Lubicko Małe

Po chwili z lewej strony wpływ Piławy od strony jeziora Rakowo, a my kierujemy się w prawo zgodnie z kierunkiem płynącej wody i wpływamy do jeziora Brody.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

 





 

Jezioro Brody
Powierzchnia: 73 ha, długość: 1,4 km, głębokość: 22 m.

Gdy chcemy wydłużyć spływ o 1 dzień polecam skręcić w prawo i dopłynąć do pola namiotowego przy Wsi Łubowo nad jeziorem Lubicko Wielkie, ale o tym poczytacie tutaj, my natomiast płyniemy do jeziora Pile. Po kilku minutach wpływamy na jezioro Brody. Po wpłynięciu na jezioro widać małą wysepkę, w 2005 roku rosły na niej jeszcze zielone olchy, w 2011 drzewa są obielone i już martwe dzięki Kormoranom i ich odchodom.





 

Jest to równoleżnikowe jezioro, trzymamy się najpierw prawego brzegu, a potem lewego. Nie płyniemy stale środkiem, chyba że jest ładna bezwietrzna pogoda... inaczej nie polecamy. Wiatr ma się tutaj gdzie rozpędzić... jezioro jest długie i wąskie.

Na wschodnim krańcu już z oddali widać wieś Strzeszyn, zatrzymujemy się na chwile przy pomoście obok starej Gorzelni. Przepływamy pod mostem drogowym i jesteśmy na jeziorze Strzeszyn. Pod mostem jest sporo kamieni. Bezpieczniej jest przeciągnąć kajaki by ich nie zniszczyć.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

 

Jezioro Strzeszyn

Bez mapy w tym miejscu łatwo się zgubić i nadrobić kilka km spływu. Wpływamy na jezioro Strzeszyn i kierujemy się na widoczny przed nami cypel wcinający się w jezioro z prawej strony, opływamy go i u jego podstawy wąskim łącznikiem wpływamy do jeziora Kocie. Na początku łącznika przepływamy pod mostem pod lokalną leśną drogą, można sobie tutaj też zrobić przerwę na kąpiel. Rzut z lotu ptaka bardzo dokładnie przedstawia opisywane miejsce.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

 







 

Jezioro Kocie

Czujemy się jak na Mazurach,... z jeziora w jezioro... trzymając się lewego brzegu przepływamy przesmykiem i znajdujemy się... nadal na jeziorze Kocie..;) Po prawej mamy nasyp kolejowy linii kolejowej Runowo Pomorskie- Szczecinek. Płyniemy wzdłuż nasypu, jezioro kończy się i wpływamy do kanału łączącego jezioro Kocie z jeziorem Pile.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

 

 

Kanał do jeziora Pile

Po kilkudziesięciu metrach płytkiego kanału, którego dno usiane jest muszlami, skręcamy w prawo i wpływamy pod most kolejowy oraz drogę Czaplinek- Szczecinek, po kilku minutach wpływamy na jezioro Pile. Jest to bardzo duży akwen, największy na trasie naszego spływu. Przed nami widać nad brzegiem jeziora wieś Pile.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka





 

Na południe...

Po kilkunastominutowej przerwie kierujemy się w prawo do południowego brzegu, w oddali widać obniżenie linii drzew z dwóch stron, jest to pole namiotowe Liszkowo i nasza meta. Nie ominiemy pola jeśli będziemy się trzymać prawego brzegu, skracania drogi nie polecamy ze względów bezpieczeństwa. Na wzgórzu blisko pola stoi wieża obserwacyjna p-poż. i na nią się kierujemy.

 





 

Pole namiotowe Liszkowo

Pole namiotowe znajduje się przy samym wypływie Piławy z  jeziora Pile po jakimś czasie widać również z daleka biel tablicy informacyjnej "Szlak wodny Piławy", która "patrzy" w kierunku jeziora. Ogólnie na tym polu wygód nie ma, bieżącej wody, a co za tym idzie żadnych prysznicy czy umywalki, czy porządnego WC-ta- są sławojki. W roku 2019 teren oznaczony jako teren prywatny Towarzystwa pomocy "Przytulisko" w Białogardzie  - informuje o tym tablica na wjeździe- pobyt za zgodą administratora i podany nr telefonu 575-829-982. Do wioski Liszkowo jest jakieś 3 km i jest tam sklep. Pole Liszkowo to dobra baza wypadowa do Bornego Sulinowa, kierując się w prawo po 6 km możemy dopłynąć do tego ciekawego historycznie miasta, jest tam sporo innych atrakcji. W Bornem jest bardzo fajne pole namiotowe z wszelkimi wygodami, jednak na nadrabianie w sumie 12 km w tę i z powrotem musimy mieć czas i dodatkowy dzień.


 







 

 

kajak Vista Perception

Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.