Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj201
mod_vvisit_counterWczoraj128
mod_vvisit_counterBieżący tydzień779
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc2111
mod_vvisit_counterWszyscy1199015
Bezpieczeństwo na wodzie Drukuj Email
  1. Przed spływem należy sprawdzić prognozę pogody dla terenu po którym odbywa się spływ, wypływanie po wydaniu ostrzeżeń meteorologicznych dotyczących silnego wiatru i burz zawsze wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia lub życia. Ostrzeżenia wydane w trakcie spływu powinny zawsze być brane pod uwagę i być podstawą decyzji do zakończenia spływu nawet przed planowaną metą o ile warunki terenowe na to pozwalają.
  2. Przed spływem należy powiadomić organizatora o ewentualnych uczuleniach na ukąszenia owadów. Do obowiązków uczestnika należy zabezpieczenie się w lekarstwa zapobiegające skutkom takich ukąszeń.
  3. Należy zawsze zakładać kamizelkę asekuracyjną. Kajak jest stabilny jednak można zaliczyć wywrotkę. Pływanie bez kamizelki jest PASSE.
  4. Należy unikać pływania 1- osobowego samotnym kajakiem na rzadko uczęszczanym szlaku. Zdarzają się przypadki, gdy pomoc drugiej osoby jest niezbędna. Dotyczy to szczególnie trudnych rzek. Amatorzy kategorycznie nie powinni w taki sposób pływać.
  5. Nie wolno wsiadać do kajaka po spożyciu alkoholu, ani spożywać go w trakcie trwania spływu.
  6. Należy "z głową" przeprawiać się przez naturalne przeszkody. Gdy przepływamy pod niską kładką, nie powinniśmy pochylać się na boki, należy położyć się w kajaku na plecach i rękami przesunąć się pod przeszkodą.
  7. Jeśli istnieje konieczność i możliwość pomocy z wody podczas pokonywania przeszkody, pierwsza osada powinna ostrzec o tym inne i pomóc przebyć przeszkodę pozostałym.
  8. Bezpośrednio przed przeszkodą powinna być tylko jedna osada, pozostałe powinny czekać na swoją kolej w odległości kilkudziesięciu metrów, tak by w razie potrzeby osada przeprawiająca się przez przeszkodę mogła  manewrować kajakiem, w tym cofnąć się by naprostować kajak, gdy nurt zepchnie go na bok. W pozornie bezpiecznej wodzie największym niebezpieczeństwem dla kajaka jest drugi kajak. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy po wywrotce zaraz dostajemy w głowę rozpędzonym innym kajakiem!!!!
  9. Pierwsza osada w szyku zawsze powinna informować pozostałe o niebezpieczeństwie, wystającym kamieniu, wystającym z wody kołku, zwalonym drzewie itp.
  10. Pierwsza osada która przebyła przeszkodę powinna poinformować pozostałe o sposobie jej przebycia.
  11. Do każdej przeszkody należy podpływać powoli, jeśli jedynym sposobem jest przebycie jej szybko, należy się cofnąć i z rozpędu ją przebyć. Nie wolno tego robić bez rozeznania sytuacji.
  12. Należy unikać przechyłu kajaka, dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy nurt zepchnął kajak na przeszkodę i stoimy bokiem, gdy przechylimy się tak to na pewno zaliczymy wywrotkę.
  13. Należy zwracać uwagę na innych uczestników spływu, zachować kontakt wzrokowy z osadą płynącą przed i za nami.
  14. Nie wolno zostawić ostatniej osady w szyku samej. Zawsze powinna jej towarzyszyć druga osada, w razie konieczności pomocy nie będą zdani tylko na siebie.
  15. Należy panować nad wiosłem, uważać by nie uderzyć innego uczestnika np  w głowę...
  16. Ubranie nie może krępować ruchów i być zbyt ciężkie, gdy nasiąknie wodą podczas wywrotki będzie ciężkie jak kamień...
  17. Przed wpływaniem na jeziora zawsze trzeba sprawdzić warunki pogodowe; kierunek wiatru, falę. Należy zawsze płynąć linią brzegową, zasłoniętą od wiatru.
  18. Nie wolno zbliżać się do łabędzi z młodymi. Czasem nie da się ich opłynąć zwłaszcza na rzece, należy wtedy zachować ostrożność i w miarę szybko je ominąć.
  19. Znajomość udzielania pierwszej pomocy jest niezbędna.
  20. Każda grupa kajakowa powinna mieć ze sobą co najmniej jedną rzutkę asekuracyjną.
  21. Należy mieć ze sobą szczelnie zapakowaną apteczkę. W wodzie łatwo rozciąć nogę o szkło lub ostry kamień. Istnieje potencjalne niebezpieczeństwo nadziania się na zaostrzoną gałąź. Przed tym również ochroni nas kamizelka.
  22. Nie powinno się wchodzić do wody boso, najlepiej sprawdzają się tutaj sandały, wskazana jest gruba podeszwa, buty kajakowe są ok, jednak mają zazwyczaj cienką gumową podeszwę, poza tym długo są mokre.
  23. Kategorycznie nie wolno lekceważyć nawet małych skaleczeń. Zdarzają się przeróżne otarcia skóry, i skaleczenia zwłaszcza gdy wchodzi się do wody boso. Należy odkazić taką ranę i zabezpieczyć opatrunkiem. W przeciwnym wypadku możemy dostać zakażenia. Nie wolno tłumaczyć się tym, że woda w rzece jest czysta jak kryształ. Woda jest czysta w sensie braku zanieczyszczeń przemysłowych, a drobnoustrojów  w niej sporo.
  24. Nie pijemy wody z rzeki. W przypadku gdy musimy to należy ją przegotować.

 

Kamizelka asekuracyjna- instrukcja nakładania i użytkowania:

  1. Używać kamizelek zgodnie z podanym rozmiarem i przeznaczeniem.
  2. Przed każdym założeniem sprawdzić stan techniczny kamizelki, w przypadku uszkodzenia nie używać jej.
  3. Po nałożeniu dopasować kamizelkę poprzez zapięcie klamerek i dociągnięcie taśm regulacyjnych oraz zawiązanie sznurków, w taki sposób, żeby kamizelka ściśle przylegała do ciała.
  4. Nie siadać na kamizelkę.
  5. Nie używać jako poduszki.
  6. Kamizelka asekuracyjna NIE JEST KAMIZELKĄ RATUNKOWĄ.
  7. Nie gwarantuje uratowania, zmniejsza jedynie ryzyko utonięcia.
  8. Pełna sprawność kamizelki asekuracyjnej może nie zostać osiągnięta w pewnych okolicznościach i w połączeniu z określonym ubiorem.
  9. Kamizelki asekuracyjne są przeznaczone dla przeciętnej osoby dorosłej do użytkowania na wodach osłoniętych, gdy pomoc jest w pobliżu, a  użytkownik umie pływać. Natomiast kamizelki ratunkowe są przeznaczone dla przeciętnej osoby dorosłej na wodach względnie osłoniętych.
  10. Kamizelki asekuracyjne zapewniają dostateczny stopień wyporności w odzieży lekkiej.

No i jak to przeczytacie, zastanowicie się, po co jest ta kamizelka asekuracyjna i dlaczego nie jest ratunkową. W kamizelkach ratunkowych powinny pływać kajakiem zwłaszcza małę dzieci są to kamizelki ze specjalnym kołnierzem, unosząc  w bezpieczy sposób głowę nad wodą (leżąc na plecach). Pamiętajmy o warunkach w których pływamy, w tych warunkach doskonale zdaje egzamin kamizelka asekuracyjna. Nikt nie będzie dryfował w niej na środku morza przez 2 dni, kamizelka ta pomaga w przypadku wywrotki kajakiem..:).

 

kajak Vista Perception

Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.