Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj40
mod_vvisit_counterWczoraj96
mod_vvisit_counterBieżący tydzień668
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc2230
mod_vvisit_counterWszyscy1207442
Splywajcie.pl - opis spływu rzeką Piławą
Piława (Sikory- Łubowo) Drukuj Email

Spływ 1- dniowy (Sikory, j.Komorze- Łubowo, j.Lubicko Wielkie) 21 km

Odcinek 1 z 5



Sikory
Rozpoczynamy spływ w miejscowości Sikory, 6 km na północ od Czaplinka. Wieś Sikory jest bardzo malowniczo położona, nie sposób tego nie dostrzec, a także neoromańskiego kościoła z 1869 roku. Zaraz za wsią, jakieś 50 metrów po prawej stronie- na wysokości przystanku PKS- mamy drogę żużlową w prawo prowadzącą do jeziora Komorze, które widać w oddali. Udajemy się w tym kierunku i po 200 metrach jesteśmy nad brzegiem Komorza. Prywatne pole nad jeziorem jest płatne, również biwakowanie. Przed polem namiotowym znajdowała się tablica informacyjna z cenami numerami telefonów do administratora pola  508 652 652 oraz 503 440 004. Jest tutaj mała wiata, boisko do siatkówki, pomost i TOI TOI (informacje z roku 2020).


Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

 





 

Jezioro Komorze

Jest to rynnowe jezioro z piaszczystym dnem o równoleżnikowej orientacji.

  1. Powierzchnia:  417 ha,
  2. Długość: 7,6 km,
  3. Szerokość: 0,9 km,
  4. Średnia głębokość: 12 m,
  5. Największa głębokość: 36 m na środku jeziora,
  6. na jeziorze znajdują się 4 wyspy. 3 z nich znajdują się przy samej wsi Sikory.

 

Największa z wysp to Wydrza wyspa (1/0.5 km, 43 ha)- nazwa jak każdy się domyśli pochodzi od wydr które tam zamieszkiwały, lub zamieszkują. 

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

Widzimy ją na wprost siebie stojąc na pomoście. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być półwysep jednak jest to wyspa. Po prawej łączy się wąskim pasem wierzb z lądem, jest tam przesmyk i spokojnie kajakiem można przepłynąć. Polecam opłynięcie Wydrzej wyspy zwłaszcza, gdy mamy trochę czasu nocując nad jeziorem. Co do noclegu pamiętajmy, iż ten teren to Drawski Park Krajobrazowy i nie można nocować tam gdzie się chce, a miejsc ku temu nad brzegiem Komorza jest sporo, wyspy również zachęcają- pamiętajmy, że nie wolno. Zaczynamy spływ trzymając się lewego brzegu, urzeka czysta woda i atrakcyjny do kąpieli piaszczysty brzeg. Trudno się tutaj zgubić, mijamy jeden półwysep wrzynający się w jezioro od prawego brzegu, następnie jezioro się zwęża (dzięki półwyspowi z lewego brzegu), potem jest z goła odwrotnie dzięki półwyspowi z prawego brzegu (to tylko tak skomplikowanie wygląda) po ok 30 minutach widzimy w oddali piaszczystą plażę,  Od Sikor do plaży mamy  ok 7,5 km, nie spiesząc się płyniemy w jej kierunku. Odradzamy pływanie środkiem jeziora zwłaszcza gdy wieje silny wiatr.

 

 

Piaszczysta plaża na wschodnim brzegu

Jest to wschodni brzeg Komorza, udajemy się w tym kierunku. Polecamy kąpiel!

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

 

Przepust do jeziora Rakowo

Kilkunastometrowy przepust z betonowych kręgów łączy jezioro Komorze z jeziorem Rakowo, nad nim droga z Łubowa przez wsie Rakowo i Komorze do wsi Polne (jest to malowniczy skrót łączący drogi 171 Czaplinek- Bobolice z drogą nr 20 Szczecinek- Czaplinek). Tej drogi nie polecamy wykorzystywać do transportu kajaków, ponieważ jest bardzo wąska, polecamy za to turystom turystyki rowerowej. Niektóre przewodniki polecają przeniesienie kajaków nad drogą, nie ma to jednak sensu. Średnica kręgów jest wystarczająca do przejścia w skłonie i przeprowadzenia kajaka, poza tym to bardzo fajne przeżycie.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

 





 

 

Jezioro Rakowo

  1. Powierzchnia: 17,74 ha,
  2. Głębokość: 35 m.

Gdy tylko wyjdziemy z kręgów przed nami urokliwe jezioro Rakowo. Wąskie, rynnowe jezioro,  z płytkim brzegiem od strony przepustu. Chwilka na organizację szyku i płyniemy dalej. Tutaj zaczniemy dopiero przygodę z Piławą, która bierze swój początek w tym jeziorze. Dopływamy do południowego krańca jeziora i wpływamy do kanału.

 

 

Kanał łączący j. Rakowo z j. Brody i Lubicko Małe

Ten odcinek chyba najmniej przypada  gustu, płytkie, zabagnione brzegi, na szczęście nie jest to długa przeprawa, po 20 minutach mamy do wyboru dwie drogi, w prawo lub  w lewo (na mapie w dół lub w górę) płyniemy w prawo czyli na mapie w dół do jeziora Lubicko Małe. Jest to dobre miejsce na postój w cieniu drzew. Brzeg jest piaszczysty i płytki.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka





 

 

Jezioro Lubicko Małe

Wpływamy na nieduże jezioro i kierujemy się do widocznego przesmyku na przeciwległym brzegu. Od lat para łabędzi chowa tutaj swoje młode. Przesmyk jest płytki, w wodzie grążele...

 

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

 

 

Jezioro Lubicko Wielkie

  1. Powierzhnia: 168 ha,
  2. Szerokość i długość: ok 2,2 km,
  3. Głębokość 36 m,
  4. Liczba wysp: 3.

Jest to jak widać duże jezioro z licznymi zatoczkami i łatwo można się tutaj zgubić czego też za pierwszym razem doświadczyliśmy. Bez mapy może nie być lekko, wpływając z jeziora w jezioro człowiek zaczyna wątpić i nie jest pewien czy to tylko przesmyk dzielący jeden akwen na pół czy to już następne jezioro. Po wpłynięciu na Lubicko Wielkie trzymamy się prawego brzegu, pierwszą zatokę po prawej przecinamy kierując się dalej, można płynąć wzdłuż brzegu jeśli mamy chęci i czas. Wyspę Lubicką będziemy mieć po lewej stronie nie jest ona mała, długa na 1,2 km a szeroka na 0,5 km (30 ha) i właściwie można nie skojarzyć, że to wyspa, (zaczyna się od drugiej zatoki po lewej).  

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka

 

 

 

Zatoka Łubowska

Wejście do Zatoki Łubowskiej jest dość wąskie w porównaniu z taflą jeziora i jest długie. W pewnym momencie widać maszt telefonii cyfrowej, który znajduje się w zasadzie już na terenie wsi Łubowo- to dobry punkt orientacyjny. Plaży z jej początku nie widać, ukaże się dopiero za jej zakrętem. Zatoka ma 1,5 km długości i 150- 200 m szerokości.

Zobacz jak to wygląda z lotu ptaka



 

 

Pole namiotowe Łubowo
Plaża z pomostem kusi cieniem akacji. Przy plaży można pograć w plażową siatę. Do sklepu do wsi jest ok 1 km. W 2020 roku przy plaży funkcjonował dobrze zaopatrzony bar jest również pole namiotowe.





 

kajak Vista Perception

Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.