Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj112
mod_vvisit_counterWczoraj182
mod_vvisit_counterBieżący tydzień112
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc3523
mod_vvisit_counterWszyscy1172254
Czernica- opis rzeki Drukuj Email

 

Czernica jest jednym z sześciu lewych dopływów rzeki Gwdy. Rzeka ta w całości płynie na terenie województwa Pomorskiego (początek bierze w powiecie bytowskim niedaleko Miastka) zbliżając się do północnego krańca województwa Wielkopolskiego wpada do Gwdy kilkaset metrów poniżej wsi Lubnica. Przez niecały kilometr przed wpływem do Gwdy stanowi naturalną granicę między tymi województwami. Długość rzeki to około 55 km. Mniej więcej w połowie Czernicy uchodzi do niej z prawej strony rzeka Biała- zasilając dość znacząco jej wody. Powierzchnia dorzecza Czernicy to 528 km2, a średni spadek 1,5 promila.

Spływ Czernicą nie należy do łatwych w jej górnym biegu ze względu na liczne przeszkody, nie nadaje się ona na tym odcinku do spływów długimi dwuosobowymi kajakami. Spływy dwójkami można zacząć od mostu we wsi Sporysz. Czernica nie jest tak popularna jak np. Piława, ale ma to swoje plusy. Ruch kajakowy jest mało dostrzegalny, na rzece raczej trudno o "korek", nie ma również śmieci. Dużym autem Czernicy jest to, że w zasadzie płynie stale w lesie. Rzeka przepływa przez kilka mniejszych Miejscowości: Trzebiele, Brzeźnicę, Dzików oraz miasto Czarne. Woda Czernicy jest czysta ale nie jest przejrzysta jak to ma miejsce w Rurzycy czy Piławie, ma lekko brązową barwę i ze względu na dość szybki przepływ nie nagrzewa się zbytnio latem. Na szlaku dwie sztuczne przeszkody wymagające przenoski, pierwsza we wsi Przyrzecze, drugą jest młyn w samym centrum Czarnego.


Nasz spływ podzieliliśmy na dwa etapy.

 

W pierwszym dniu:

Zaczynamy w miejscowości Sporysz. Na pierwszym odcinku sporo naturalnych przeszkód w postaci zwalonych drzew, dopiero za wsią Dzików jest już łatwiej. Odcinek kończymy przy Leśniczówce Sarniak około 1 km na północny- wschód od miejscowości Czarne. Nocleg na leśnym polu biwakowym tzw. "Sarniaku". Jest tutaj wiata i miejsce na ognisko. Zgodę na nocleg wydaje Nadleśnictwo Czarne. tel. 059 83 32 011. Przy polu jest również ścieżka edukacyjna, którą warto zwiedzić. Jej trasa, o długości 5,6 km przebiega przez drzewostany we wszystkich fazach rozwojowych. Na ścieżce zamontowano 40 tablic dydaktycznych o tematyce ekologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Ponadto na szlaku znajduje się kapliczka śródleśna ku czci św. Huberta- patrona myśliwych i leśników, strzelców, sportowców, kuśnierzy, matematyków i jeźdźców ;).

W drugim dniu:

Przepływamy przez Czarne (ew. jakieś małe zakupy przy okazji przenoski przy starym młynie w centrum miasta) i wpływamy do otoczonej lasami Doliny Gwdy. Po 9 km pięknych leśnych krajobrazów wpływamy bystrzem do Gwdy 200 m poniżej wsi Lubnica i tutaj mamy do wyboru dwie opcje. W przypadku gdy jesteśmy ograniczeni czasowo lub po prostu mamy dość kończymy w Lubnicy (czasem ciężko ją zauważyć bo rzeka wpływa do Gwdy poniżej zabudowań) przed samym wpływem do Gwdy są pozostałości drewnianego mostu z wartkim nurtem, zaraz za nim trzeba wyjąć kajaki z prawej strony. W drugim przypadku- gdy mamy czas i nie mamy dość- kontynuujemy spływ Gwdą 6 km niżej do elektrowni w Domyślu. Przy elektrowni w Domyślu nie ma pola biwakowego, jest tam parking, możemy spływ skończyć tutaj i nową asfaltowa drogą wydostać się do wsi Węgorzewo. Spływ Gwdą z Lubnicy jest opisany na naszej stronie, możesz przejść tam również przez ten link.

 

W powyższych opcjach można zrobić spływy jednodniowe, wtedy sensowniej kończyć i zaczynać w Czarnem.

 

kajak Vista Perception

Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.