Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj81
mod_vvisit_counterWczoraj172
mod_vvisit_counterBieżący tydzień475
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc2037
mod_vvisit_counterWszyscy1207249
Dobrzyca- opis rzeki Drukuj Email

Dobrzyca jest jednym z prawych dopływów Gwdy choć niebezpośrednim, ponieważ jej wody zasilają Piławę w okolicach wsi Zabrodzie, a ta następnie wpada do Gwdy we wsi Dobrzyca. W okolicach Wałcza Dobrzycę zasilają dwa dopływy: Kłębowianka (okolice Kłębowca) i Piławka 5 km przed Ostrowcem. W miejscowości Ostrowiec przechodzi pod drogą krajową nr 22 i płynie równolegle do Piławy w kierunku Gwdy, aż do samej wsi Tarnowo.

 

Długość Dobrzycy to około 60 km. Spływ kajakowy można zacząć już w miejscowości Machliny z jeziora Machliny Wielkie, jednak przy niskim stanie wody spływ jest raczej niemożliwy, wygląda bardziej jak szkoła przetrwania. Czas potrzebny na przebycie rzeki (od Machlin do Tarnowa) to 3-4 dni. Lepiej planować 4 dni jeśli chcemy zacząć z Machlin, ponieważ na odcinku do Golc jest często płytko i jest sporo przeszkód. Reasumując jeśli mamy do dyspozycji 2 dni to spływamy Golce- Ostrowiec- Tarnowo, jeśli mamy 3 dni to spływamy Nowa Wieś-Golce-Ostrowiec-Tarnowo. Machliny lepiej odpuścić.

Dobrzyca jest rzeką o charakterze górskim. Niejednokrotnie mija się wędkujących na muchę. Rzeka płynie właściwie stale w lesie, od czasu do czasu brzeg lasu oddala się od niej, jednak nieznacznie. Brzegi na odcinku od Golc do Ostrowca wznoszą się nawet kilkanaście metrów nad linię wody, a w starorzeczu rosną pomnikowe wiekowe Dęby, na siedlisku podobnym do tego na którym rosną znane Dęby z Rogalina. Część drzew niestety uschła. Pas brzegowy jest inny jak ten znany z Piławy czy Rurzycy, brzegi są zabagnione i do suchego boru jest zazwyczaj kilkanaście metrów podmokłego olchowego lasu. Niestety dzięki temu są tutaj komary, zwłaszcza wieczorem dają się we znaki.

Krajobrazowo rzeka jest piękna i warto ją poznać.

 

Woda nie jest przejrzysta, przejrzystość spada wraz z biegiem rzeki, i właściwie za Rudnicą dna już nie widać. Nie jest to związane z zanieczyszczeniem, ale z bagnistym podłożem, które Dobrzyca unosi wraz ze swoim dość szybkim nurtem. Od wsi Rudnica rzeka ta jest również głębsza i bardziej niebezpieczna dla kajakarzy. Dużo tutaj zwalonych drzew i niespodziewanych przenosek, zwłaszcza wczesną wiosną.

Dobrzyca nie jest rzeką na spływy amatorskie, a jeśli już to pod okiem instruktora. Wymagana jest tutaj umiejętność szybkich skrętów w nurcie w wąskim korycie. Średnio zaawansowani kajakarze płynący sami, mający za sobą 2-3 spływy, powinni już sobie spokojnie poradzić.

Szlak kajakowy jest zagospodarowany, znajdują się tutaj tablice informacyjne oraz baza noclegowa. Dodatkową zachętą jest park linowy w Rudnicy, znajdujący się przy samej rzece, oraz Łowisko "Pstrąg" w Tarnowie gdzie można zjeść smacznego pstrąga (bardziej szczegółowe informacje znajdziesz tutaj).

 

Rzekę podzieliliśmy na 3 odcinki. Na dziś opisaliśmy środkowy odcinek, pozostałe dodamy zapewne. Planując np. spływ weekendowy zalecamy zaczynać w Golcach, podobnie w spływie 1- dniowym.

  1. Nowa Wieś - Golce
  2. Ostrowiec- Tarnowo
 

kajak Vista Perception

Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.