Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj119
mod_vvisit_counterWczoraj182
mod_vvisit_counterBieżący tydzień119
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc3530
mod_vvisit_counterWszyscy1172260
Rurzyca - opis rzeki Drukuj Email

Szlak kajakowy im. Jana Pawła II

UWAGA!

W związku z ograniczeniami jakie niesie ze sobą fakt przepływania przez 2 rezerwaty przyrody w tym Dolina Rurzycy (RDOŚ Szczecin) i Wielkopolska Dolina Rurzycy (RDOŚ Poznań) należy zapoznać się z zasadami obowiązującymi na tym terenie zapisanymi w stosownych Zarządzeniach Regionalnych Dyrektorów Ochrony środowiska (RDOŚ) w Poznaniu i w Szczecinie.

 

Rurzyca to jedna z najpiękniejszych rzek w Polsce, swój początek bierze w rezerwacie "Diabli skok" (wartym obejrzenia). Jest to rezerwat położony na terenie Nadleśnictwa Jastrowie. Bardzo polecamy jego zwiedzenie. Dojechać można od Szwecji w kierunku na Sypniewo. Spływy zaczynamy w miejscowości Trzebieszki około 15 km od miejscowości Jastrowie w kierunku na Wałcz.

Charakterystyczne dla spływu są 4 jeziora. Mamy tutaj więc spływ rzeką i linią brzegową bardzo ciekawych rynnowych jezior. Będą się one pojawiać przez połowę naszej wędrówki. Cały szlak jest oznaczony. Przed wpłynięciem na jezioro powita nas tablica informacyjna o akwenie.

Uwaga!
Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się skracać drogi, wpływając na środek któregokolwiek z jezior, zwłaszcza w wietrzne dni. Wiatr potrafi zepchnąć kajak w trzciny, a w połączeniu z wysoką falą, która się na pewno utworzy, sprawi nam sporo trudności by stamtąd wypłynąć, ryzykujemy też wywrotką.

 

Na lewym brzegu jeziora Krępsko Średnie znajduje się pomnik upamiętniający wędrówkę tym szlakiem naszego św. pamięci papieża Jana Pawła II. Tutaj kardynał Wojtyłła przebywał w 1978 roku na ostatnim polskim urlopie. Ten betonowy pomnik z "wlanymi" kamieniami przywiezionymi z Dunajca ulubionej rzeki "Wujka" postawili- w tajemnicy- jego krakowscy przyjaciele w 1979 roku. Nad brzegiem jeziora odbywają się Msze św. mi.in w rocznice śmierci papieża. Tradycja Mszy św. powstała w 2000 roku z inicjatywy ks. Jerzego Ruszkowskiego proboszcza pw. Zwiastowania NMP w Tarnówce. W rocznicę 25-lecia pontyfikatu w październiku 2003 roku na drzewie zawieszono jubileuszowy dębowy krzyż z wyrzeźbionymi wiosłami i głową Chrystusa. Dlatego to jezioro powinniśmy przebyć jego lewym brzegiem.

 

Wspaniałym miejscem do wypoczynku jest Stanica harcerska Wrzosy (harcerska z nazwy) położona również nad brzegiem tegoż jeziora. Nie sposób jej ominąć. Tutaj można przenocować na polu namiotowym i zwiedzić okolicę. Do sklepu niestety daleko ok 8 km (Płytnica bądź Krępsko). W długie weekendy stanica przeżywa oblężenie turystów.

Ciekawym miejscem jest poniemiecki wiadukt gdzie dawniej przechodziła linia kolejowa. Od tej pory rzeka nabiera tempa. Około kilometra dalej przepływamy pod czynnym wiaduktem linii kolejowej Piła- Szczecinek. Za wiaduktami Rurzyca zwęża się "woda przyspiesza", w sumie można płynąć używając wioseł jako steru. Godzinę później jesteśmy już w Krępsku. Zorientujecie się po przenosce na wysokości starej lemieszarni (pstrągarnia) i kołkach na wodzie odgradzających prawy brzeg. Z tego powodu by się nie umęczać z przenoskami, Nadleśnictwo Płytnica utworzyło w 2007 roku miejsce przed samym Krępskiem w którym można zakończyć spływ bez straty widoków. Poznamy je po małym drewnianym mostku na lewym brzegu rzeki. Za tym miejscem rzeka skręca lekko w prawo. Poza mostkiem umiejscowiono tutaj także ławki, stoły i kosze na śmieci. Dojazd aut transportujących kajaki jest utrudniony, nie polecamy wjazdu pojazdom bez napędu 4x4 i po ulewnych deszczach, ponieważ jest bardzo stromo. Dalej musimy przenieść kajaki lewą stroną koło starej lemieszarni. Spływ możemy zakończyć przed drugą przenoską (przed młynem), lub za nią przed mostem drogowym w Krępsku (po lewej stronie).Do wyboru mamy dwie opcje:

  1. Przepłynąć Rurzycę w jeden dzień (Trzebieszki- Krępsko)
  2. Rozbić spływ na dwa dni i zanocować na Wrzosach (w tym przypadku można popłynąć jedno jezioro wyżej i wrócić, ponieważ spłynięcie z Trzebieszek do Wrzos zajmie nam góra 3 godziny)

 

UWAGA!

W związku z ograniczeniami jakie niesie ze sobą fakt przepływania przez 2 rezerwaty przyrody w tym Dolina Rurzycy (RDOŚ Szczecin) i Wielkopolska Dolina Rurzycy (RDOŚ Poznań) należy zapoznać się z zasadami obowiązującymi na tym terenie zapisanymi w stosownych Zarządzeniach Regionalnych Dyrektorów Ochrony środowiska (RDOŚ) w Poznaniu i w Szczecinie.

 

kajak Vista Perception

Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.