Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj158
mod_vvisit_counterWczoraj295
mod_vvisit_counterBieżący tydzień453
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc5573
mod_vvisit_counterWszyscy1180153
Splywajcie.pl - opis spływu rzeką Dobrzycą
Dobrzyca (Golce- Ostrowiec) Drukuj Email

Spływ 1- dniowy (Golce- Ostrowiec) 20 km

Odcinek 2 z 3

START: Golce- most drogowy.

PRZYSTANKI: (1) Park linowy w Rudnicy, (2) przenoska na moście drewnianym, (3) miejsce wypoczynku przy moście.

META: Ostrowiec.

 

9.00
Golce

Spływ zaczynamy przy moście drogowym na Dobrzycy w Golcach. Droga z Golc do Szwecji łącząca drogę krajową nr Poznań- Kołobrzeg z drogą krajowa nr Gdańsk Gorzów Wlkp. Kajaki wodujemy po prawej stronie przy młynie z 1933 roku. W Golcach jest sklep spożywczy można więc tutaj zrobić jakieś zakupy. Chwilę dalej po prawej stronie pole namiotowe w Golcach, tutaj można zanocować, gdy płynie się w spływie kilkudniowym Dobrzycą zaczynając powyżej Golc np. w Machlinach.

 

 

9.20
Tablica informująca o możliwości wpłynięcia do j.Golce i do Campingu "WI-RA".

Znajdująca się na lewym brzegu tablica jest trochę sfatygowana, jej wygląd w 100% oddaje charakter przeprawy do tego jeziora. Nie jest to łatwe. Polecamy jednak pobyt nad jeziorem gdy nocujemy w Golcach. Do jeziora można dojść ze wsi kierując się na Zdbice. Zaraz za tablicą "koniec" terenu zabudowanego" skręcamy w prawo i po kilkuset metrach docieramy do jeziora. Na tym śródleśnym jeziorze znajduje się pomost i plaża.

 

 

10.00
Pozostałości drewnianego mostu

Przeprawiamy się przez pozostałości drewnianego mostu, solidne bale wbite w dno przetrwają jeszcze lata. Niebezpieczne jest to, że z mostu wystają duże gwoździe, należy przeprawiać się ostrożnie, wpływanie bez wytracenia prędkość przed tą przeszkodą jest niewskazane.


10.20
Pozostałości drewnianej kładki

Mijamy kolejną zniszczoną drewnianą kładkę

 

 

11.00-11.30
Rudnica- park linowy (przerwa).

W tym miejscu można zrobić dłuższą przerwę na park linowy, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja telefoniczna. Godzinę rezerwacji ułatwi wam informacja, że od startu w Golcach do Rudnicy spływa się 2 godziny.

 

 

11.40
Rudnica- przystań kajakowa.

Przepływamy pod mostem drogowym drogi z Kłębowca do Rudnicy i zaraz po lewej stronie mijamy przystań kajakową. Teren zadbany, wiata, jest nawet TOI TOI a to rzadkość.

 

 

12.10
Pierwsze rozwidlenie

Rzeka na chwilę rozwidla się, a po kilkudziesięciu rozwidlenia się łączą okalając małą wysepkę, można więc płynąć prawą lub lewą stroną.

 

12.15
Wiekowe dęby

Na brzegu i w starorzeczu pojawiają się okazałe wiekowe dęby.

 

 

 

12.30
Drugie rozwidlenie

Rzeka rozwidla się, płynięcie lewą wąską odnogą wśród drzew wymaga wprawy w szybkich skrętach, wybieramy nieco dłuższą, ale łatwiejszą prawą odnogę, po około 100 metrach rzeka płynie znowu jednym korytem.

 

12.50
Drewniany most

Do roku 2012 spływ zagradzał nam nisko zawieszony drewniany most, nie dało się pod nim przepłynąć, w roku 2012 Nadleśnictwo Wałcz wybudowało nowy most na tej leśnej drodze z wystarczającym prześwitem do spłynięcia kajakiem. Więc dwa poniższe zdjęcia są już archiwalne.

 


13.10
Wiekowe dęby

Kolejne skupienie okazałych dębów, przepływając obok nich, na jednym z drzew po lewej widać tabliczkę "pomnik przyrody".

 

 

13.30
Ujście Piławki

Po prawej wody Dobrzycy zasila rzeka Piławka, którą również można pływać kajakiem. Szlak ten zwany "Pętlą wałecką" opisaliśmy na naszej stronie. Na zdjęciu tablica informacyjna od strony Piławki, z Dobrzycy widać jej tył. Z mapy wynika, że do mety w Ostrowcu od tego miejsca mamy 5 km.

 

 

13.45-14.15
Most

Dopływamy do mostu o częściowo metalowej konstrukcji. Po lewej jest miejsce odpoczynku, korzystają z niego również rowerzyści, dobrze jest tutaj zrobić sobie 30 minutową przerwę i nabrać sił na dalszą drogę.

 

14.40
Pozostałości drewnianego mostu

Przepływamy przez kolejne pozostałości drewnianego mostu, tutaj ponownie wystające gwoździe. Chwilę dalej widać wieżę GSM to znak, że zbliżamy się do Ostrowca

 

 

14.50
Pierwsze zabudowania Ostrowca

Po prawej znika las, a nad brzegiem widać tablicę informacyjną użytku ekologicznego, chwilę dalej, za linią drzew pasa brzegowego- po jego lewej stronie- widać pierwszy budynek Ostrowca należący do Caritas Polska, na jego wysokości tablica informująca o polu biwakowym nad jeziorem oddalonym o 600m od rzeki.

 

 

15.00
Ostrowiec

Meta przed mostem drogowym, w przypadku gdy spływamy odcinek w 1 dzień. Nurt jest znaczny przed mostem, i jest tutaj tez dość głęboko, wysiadanie z kajaka w tym miejscu nie należy do najłatwiejszych. Spływ zajął nam 6 godzin z dwoma pół godzinnymi przerwami. Rzeka jest znacznie głębsza od wsi Rudnica. Na mecie w Ostrowcu jest problem z wyciągnięciem kajaków, w zasadzie dobrego miejsca nie ma. Kajaki można wyciągnąć z wody przed mostem po lewej (ciężko) lub za mostem po prawej, ale wtedy trzeba je przenieść przez drogę.

 

kajak Vista Perception

Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.