Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj131
mod_vvisit_counterWczoraj295
mod_vvisit_counterBieżący tydzień426
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc5546
mod_vvisit_counterWszyscy1180125
Splywajcie.pl - opis spływu rzeką Piławą
Piława (Zabrodzie- Dobrzyca) Drukuj Email

Spływ 1- dniowy (Zabrodzie-Dobrzyca) 14 km

Uwaga! w przypadku gdy nie nocujemy w Zabrodziu a zaczynamy spływ, najlepszym miejscem na start jest Czechyń to tylko godzina wiosłowania wcześniej- za to dogodny dojazd.

Odcinek 5 z 5

START: Zabrodzie most drogowy, godzina 9.00. Należy dojechać na start do godziny 8.30.

PRZYSTANKI: (1) duży kamień- kąpiel "najefektowniej na bombę", (5) Most kolejowy Piła- Szczecinek, (6)  Stanica kajakowa Krępsko (przy trasie Krępsko- Stara Łubianka). (7) Przenoska- Elektrownia wodna w Dobrzycy.

META: Dobrzyca most drogowy Jastrowie- Piła.

 

9.00
Zabrodzie most drogowy

Warto wejść na górę na ten poniemiecki most ze względu na widoki. Zejście do wody prawą stroną (około 10 metrów, ze stromym zejściem do wody, minimum 2 osoby do przenoszenia kajaka). Po lewej mamy sztuczne zbiorniki do hodowli ryb, ale widać tylko co kilkanaście metrów spusty wody. Rzeka w tym miejscu wygląda jak małe zapomniane bagienko, w dodatku płytkie 5-10 cm. Najlepiej przeholowac kajaki, bo można je uszkodzić, o płynięciu lepiej tutaj nie myśleć. Przy ostatnim spuście wody, po około 200 metrach, już daje się płynąć.

 

9.30
Stanica w Zabrodziu

Przepływamy pod pod kładką i po kilkudziesięciu metrach znajdujemy się przy stanicy kajakowej w Zabrodziu. Można się tutaj zatrzymać. Kiedyś  można było tutaj obejrzeć wigwamy (skansen indiański).

 

9.45
Dopływ Dobrzycy

Z prawej strony, wody Piławy zasila rzeka Dobrzyca. Nurt jest wartki, a głębokość wody 1-1,5 metra. Przepływamy pod kładką i po następnych 30 minutach mamy już wiadukt kolejowy Piła- Szczecinek.

 

 

10.15
Wiadukt kolejowy Piła- Szczecinek

Przed samym wiaduktem niespodzianka. Zwalone drzewo, które należy przebyć środkiem nurtu z rozpędu- bo inaczej wisimy, a jest tu około 2 m głębokości.

 

 

10.35
Głaz

20 minut za wiaduktem na środku nurtu z wody wystaje duży głaz. Warto się tutaj zatrzymać i poskakać do wody głębokiej na około 1 metr (czasem nie na główkę!!). Do kilku metrów za głazem dno jest piaszczyste. Dalej nie będzie już ciekawych warunków do kąpieli.

 

11.35
Stanica kajakowa Krępsko

Po 1 godzinie wiosłowania od głazu na lewym brzegu mamy stanicę Krępsko (a chwilę przed nią most drogowy Krępsko- Stara Łubianka).  Za stanicą rzeka nie kręci zbyt wiele, powoli jej koryto rozszerza się, a dno jest muliste, sporo tu roślinności wodnej, głębokość wody 1-2 metrów. Na stanicy przystanek na lądzie.

 

13.05
Kładka

Po 1,5 godziny wiosłowania od stanicy Krępsko przepływamy pod kładką. Przybywa roślinności wodnej.

 

13.20

Elektrownia wodna Dobrzyca i rzeka Gwda
Wpływamy do Gwdy szerokim zarośniętym rozlewiskiem, tutaj kończy się nasza wędrówka Piławą. Po prawej mamy Elektrownię wodną w Dobrzycy. Przenoska  lewą stroną elektrowni była możliwa jeszcze w 2008 roku- teraz jest bardzo uciążliwa. Most drogowy Jastrowie- Piła odnowiono w 200 roku,  niestety nikt nie wziął pod uwagę kajakarzy i trudno jest przy moście wyciągnąć sprzęt. Zalecamy podpłynięcie w górę Gwdy ok 1 km i zakończenie spływu przy zajeździe "Celmar", którego spadzisty dach zobaczycie z rzeki po prawej stronie.

 

 

kajak Vista Perception

Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.