Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj116
mod_vvisit_counterWczoraj182
mod_vvisit_counterBieżący tydzień116
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc3527
mod_vvisit_counterWszyscy1172258
Splywajcie.pl - opis spływu rzeką Piławą
Piława (Szwecja- Zabrodzie) Drukuj Email

Spływ 1- dniowy (Szwecja- Zabrodzie) 17 km

Odcinek 4 z 5

START: Szwecja. Pole namiotowe "Nad Zatoczką".

PRZYSTANKI:

  1. przenoska na tamie w Głowaczewie oraz kilka przystanków "po drodze".

META: Zabrodzie. Most dzielący jezioro zaporowe.

10.00
Szwecja - pole namiotowe "Nad Zatoczką"

To dobre miejsce na start, można m.in. zostawić bezpiecznie auta.10.10

Za Szwecją rzeka się zmienia, odcinek jest łatwiejszy od odcinka Nadarzyce- Szwecja. rzeka płynie leniwie, a przeszkód jest mało. Powraca roślinność wodna, i przez najbliższe 30 minut płynąć będziemy wśród łąk, głębokość wody 1-1,5 metra. Po przepłynięciu około 1 km dno staje się piaszczyste, roślinność wodna przerzedza się i rzekę z obu stron okrywa las.

 

11.30
Głowaczewo gospodarstwo rybackie (przenoska)

Po około 1 godzinie od Szwecji zaczynają się zabudowania (jesteśmy w Głowaczewie) tutaj przenoska lewą stroną przez tamę przy gospodarstwie rybackim, 10 metrów z wygodnym zejściem  na wodę. Przenoska jest ułatwiona, wbudowano opony i kajak łatwo przesunąć. Nie ciągniemy kajaków przez drogę- PRZENOSIMY!.

 

 

11.45
Głowaczewo wieś


Gdy zauważymy po prawe j"wbudowany" w krajobraz czerwony kościółek to znak, że jesteśmy we wsi Głowaczewo. Przepływamy pod mostem malowniczej drogi (Piła- Wałcz na wysokości wsi Skrzatusz i Jastrowie Wałcz, 2 km przed Szwecją, drogę tę przecina również rzeka Dobrzyca we wsi Wiesiółka). Nieopodal Pensjonat "Nad Piławą" o którym w bazach noclegowych. Od tej pory Piława zaczyna bezlitośnie meandrować (człowiek zaczyna się zastanawiać czy czasem nie wziąć kajaka pod pachy i nie pójść "na szagę". Musimy powalczyć z kilkoma zwalonymi drzewami, można też poszukać jakiegoś piaszczystego odcinka rzeki i się wykąpać!

 

13.00
Czechyń most drogowy

Po kolejnych 2 godzinach łatwego spływu dopływamy do miejscowości Czechyń. Czechyń poznamy po spiętrzeniu wody ułożonym z kamieni i wolnym środku nurtu. Przebywamy to spiętrzenie (zwykle się udaje). Fajnie jest też dać się ponieść wodzie w samej kamizelce..;) o ile jest lato. Jesteśmy przed mostem drogowym (Szwecja- Piła, przez Wiesiółkę). Tutaj zaraz za mostem po prawej stronie najczęściej kończą się spływy jednodniowe (do Zabrodzia wodą jest niedaleko około 45 minut kajakiem, ale drogą z 15 km- więc należy rozważyć sens różnicy kosztów).

 

 

13.15
Z górki...

Kto nie wierzy, sam się przekona ;). Dawniej trudny odcinek na dzień dzisiejszy niewiele różni się od tego pomiędzy Głowaczewem, a Czechyniem.

 

13.45
Rezerwat "SMOLARY"
Rzeka zwalnia, a przy brzegach widać ścięte pnie olch. To znak,  że zbliżamy się do Zabrodzia. Tutaj dobrze jest się wykąpać, bo takiej wody dalej już nie będzie- jak na całej rzece nie widać było ryb, teraz jest ich sporo. Po lewej stronie znajduje się rezerwat przyrody "SMOLARY". Po prawej stronie mijamy piaszczystą łachę, rzeka jest jeszcze płytka, ale rozlewa się szeroko.

 

14.00
Jezioro Zaporowe

Wpływamy na jezioro zaporowe. W przypadku gdy chcemy nocować miejsce jest w zasadzie jedno. Pole namiotowe po lewej stronie na jeziorze zaporowym, opisane w bazach noclegowych. Miejsca zakończenia spływów są dwa: pierwsze to most przecinający w poprzek jezioro (to zalecamy), drugie to most na końcu jeziora. Tutaj w zasadzie trzeba kajaki przenieść do góry na drogę (można się umęczyć). Powodem jest stromy zjazd. Auta transportujące kajaki mają mało miejsca by zjechać na dół, poza tym jest to niebezpieczne, jeśli jest mokro. Plusem tego miejsca jest widok z mostu, ale dla samego widoku to można się tam przepłynąć i wrócić na pierwszy most na jeziorze. Spływy z kontynuacją do Dobrzycy muszą się przeprawić pod mostem na końcu jeziora zaporowego.

 

 

 

kajak Vista Perception

Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.