Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj82
mod_vvisit_counterWczoraj172
mod_vvisit_counterBieżący tydzień476
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc2038
mod_vvisit_counterWszyscy1207250
Splywajcie.pl - Opis spływu rzeką Gwdą
Gwda (Spore- Gwda Wielka) Drukuj Email

Spore - Gwda Wielka J. Wielimie (10km)

130,3 km- 121,3 km

 

0 km
Za wioską Spore zaczyna się przełom górnej Gwdy. Przepływamy pod betonowym mostem drogowym drogi łączącej wieś Spore i Dobrogoszcz.Tuż za mostem rzeka gwałtownie zwęża się i przyspiesza. To znak, że przed sobą mamy przeszkodę w nurcie. Wody spływa z hukiem po betonowym stopniu wodnym, granitowych głazach, obok fundamentów dawnego młyna wodnego. Kajaki przenosimy 25 metrów z prawej strony mostu. (do sprawdzenia aktualność w 2020 roku- Jeżeli chcemy rozbić namioty, kajaki przenosimy z lewej strony, bezpośrednio na miejsce biwakowe przed lasem). Teren przy moście stwarza wyjątkowo dogodne warunki do rozpoczęcia lub zakończenia spływu.

Za pozostałością młyna wodnego rzeka zagłębia się w las z przewagą iglastego drzewostanu. Wzdłuż zmiennie ukształtowanego, miejscami dojść wysokiego brzegu rosną przeważnie olsze i topole. Przewrócone w koryto rzeki pnie starych drzew urozmaicają trasę spływu. Nurt wody dość szybki,dno piaszczyste.

 

0,7 km
Przedostajemy się pomiędzy nielicznymi głazami, przy kamiennych przyczółkach nieistniejącego mostu. Przy prawym przyczółku rosną dwa potężne świerki. Atrakcję stanowią znów przegradzające koryto rzeki pnie drzew. Nurt wody zwalnia.

1,5 km 
Kończy się przełom górnej Gwdy
. Brzegi stają się niskie porośnięte wilgotnym, olchowym lasem.

2,8 km
Wpływamy na ogromne jezioro Wielimie, i wiosłujemy wzdłuż lewego brzegu. Przepływamy obok zadrzewionej niewielkiej wyspy. (do sprawdzenia aktualność w 2020 - Na śródleśnej polanie miejsce biwakowe Nadleśnictwa Szczecinek.

Od ujścia płyniemy prosto, cały czas na południowy wschód, przy wsi Gwda Wielka położone jest gminne miejsce biwakowe- nasza meta (do sprawdzenia w 2020).

 

Jezioro Wielimie

  1. Powierzchnia: 1810 ha,
  2. Średnia glębokość: 2,2 m
  3. Największa głębokość (środek jeziora): 5,5 m,
  4. Długość: 6,4 km,
  5. Maksymalna szerokość: 5 km,
  6. Liczba wysp: 7.

Jezioro Wielimie jest drugim co do wielkości jeziorem na Pojezierzu Drawskim.  Na jeziorze "znalazło miejsce" aż 7 wysp, w tym "Wielimska Wyspa" - największa (96,13 ha) wyspa na jeziorze w Polsce.  Wzdłuż wschodniego brzegu na północ od wioski Gwda Wielka ciągną się naturalne piaszczyste plaże, po tej stronie też zlokalizowane jest wielkie pole namiotowe na kilkaset miejsc z dojazdem od strony Gwdy Wielkiej. Poludniowo- zachodnie i zachodnie brzegi jeziora porostają wielkie pasma trzcin, których szerokość dochodzi nawet do 300 metrów. Dno jest zamulone po stronie zachodniej, twarde i żwirowe po stronie wschodniej i w zatoce pólnocnej, czyste od strony Gwdy Wielkiej- jest to dla nas najważniejsza informacja. Wielka przestrzeń wody stwarza wspaniałe warunki do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu. Dawniej powierzchnia jeziora była znacznie większa, poziom wód obniżono w latach 1780- 1784 oraz 1866- 1868, uzyskując w ten sposób nowe tereny pod grunty rolne. Środkowa część jeziora z Wielimską Wyspą znajduje się na osi umocnień Wału Pomorskiego. Bunkry połączone okopami położone są na południowy zachód i pólnocny wschód od jeziora. Wypływ Gwdy "zaznacza" doskonale widoczny z jeziora kościółek we wsi Gwda Wielka. Pomimo niewielkiej głębokości odradzamy przecinanie jeziora, najbezpieczniej trzymać się kilka- kilkanaście metrów od lewego brzegu, w wietrzne dni na jeziorze tworzy się całkiem duża fala...

 

 

9,2 km
Pole namiotowe przy wsi Gwda Wielka.(do sprawdzenia w 2020)

 

kajak Vista Perception

Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.