Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj31
mod_vvisit_counterWczoraj170
mod_vvisit_counterBieżący tydzień31
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc4342
mod_vvisit_counterWszyscy1141836
Splywajcie.pl - Opis spływu rzeką Gwdą
Gwda (Lubnica- Lędyczek) Drukuj Email

Lubnica - Lędyczek (15 km)

Górą wiedzie stara, obecnie wyschnięta, odnoga, którą doprowadzano wodę do kolejnego, oddalonego o 500 m młyna. Widać go tuż przed mostem po lewej. Odbijając, trzeba pamiętać, że woda bardzo kręci i należy ostrożnie przeciąć tzw. cofkę. Szybka woda unosi kajak piękną zieloną aleją, mijając kolejno widoczny w oddali młyn, pozostałe w rzece pale po starym drewnianym moście i betonowy, solidny most strategiczny na leśnej drodze donikąd. Tędy przeprawiały się jednostki pancerne na pobliski poligon w Czarnem.

 

93.6
Z lewej wpływa do Gwdy największy z jej dopływów, również szlak kajakowy- Czernica. Dalej nurt zwalnia i rozlewa się szeroko. Przez najbliższe kilometry rzeka stanowi granicę rezerwatu "Dolina Gwdy". Utworzony w 1998 r. na lewym brzegu rzeki zajmuje 428,2 ha. Obejmuje on ochroną doliny Gwdy i jej dopływu Czernicy oraz przyległe tereny leśne: bory świeże, bory mieszane, fragmenty grądów i łęg- oraz ujścia pojedynczych cieków. Atrakcją rezerwatu są liczne meandry i przełomy rzeki, terasy zalewowe, malownicze wąwozy oraz olsy i bory z sędziwymi drzewami, a także ciekawa roślinność nadwodna. Na ochronę zasługuje także regionalna zabudowa, związana nie tylko z osadnictwem leśnym, ale też z systemem zniszczonych obecnie urządzeń energetycznych i regulujących przepływ wody.

 

Nurt zwalnia i szeroka rzeka niemal zamiera w bezruchu. To znak, że niebawem czeka kajakarzy kolejna przenoska. Już widać przęsło mostu. Z lewej niewielki pomost umożliwia łatwe wyciągnięcie kajaka. Trzeba go przenieść 10 m na starorzecze po lewej stronie (inaczej się nie da bo rzekę zagradza elektrownia. Najbliższy sklep znajduje się w Węgorzynie  do którego prowadzi asfaltowa droga (ok 2 km).  Dalej na rzece za mostem stoi nowa mała elektrownia wodna w Domyślu. Płynąc starorzeczem, mija się elektrownię i po zatoczeniu łuku na nowo wpływa do rzeki.

 

 

Niebawem pojawia się elektrownia "Żarki w Łomczewku"- prowadzi do niej szeroka przestrzeń stawu zaporowego. Prywatni właściciele elektrowni, bardzo życzliwi kajakarzom, przygotowali wzorcową przenoskę:  pomościk przy dobijaniu, schodki na niskim wale i zejście kajaków po "szynach" ulatwia przeciaganie kajaków, na dole piaszczyste łagodne wodowanie. Dobić należy z lewej, gdzie niski mały pomost ułatwia przemieszczenie się, wpierw na wał, później 50 m lewym brzegiem. Na dachu elektrowni jest sympatyczna oranżeria, a wokół zadbane trawniki, mnóstwo zieleni i kwiatów. Za elektrownią z lewej stoi wykorzystywany rekreacyjnie budynek lasów w Lestnicy. Dalej Gwda zmierza spokojnie prostymi odcinkami, przebywając długi zalesiony jar. Płytka rzeka napotyka co chwilę zalegające w wodzie głazy, opływa większym nurtem z prawej utworzoną pośrodku wyspę.

 

 

80,8 km
Na lewym brzegu pojawiają się zabudowania osady Prądy oraz wyraźny lewy dopływ Szczyra. Zarośnięta wodorostami Gwda rozlewa się tu szeroko, nie jest głęboko. na prawym brzegu mijamy leśniczówkę i leśną ścieżkę przyrodniczą. To znak, że wpływamy do Lędyczka. Po prawej za wiatami miejsca postoju pojazdów Nadleśnictwa Okonek (wysoki niedostępny brzeg) Wody Polskie ustawiły tablicę informacyjną dotuczącą możliwości wyjścia na brzeg przy punkcie czerpania wody, wyjście to jest utrudnione, dla większej grupy nie polecamy, plusem tego miejsca jest możliwość bezpiecznego podstawienia przyczepy czy autobusu. Od 2020 roku w Lędyczku funkcjonuje pole namiotowe przy plebanii, na wysokości kościoła po lewej przed mostem. Dysponują polem namiotowym, pełnym węzłem sanitarnym z bieżącą wodą, salą wyposażoną w kuchnię oraz naczyniami do przygotowania posiłków. Pole w 2021 roku nie ma jednak dostępu bezpośrednio do rzeki, stąd najlepiej skontaktować się przed Lędyczkiem, to poradzą gdzie można zostawić kajaki na noc. Kontakt: tel. 698 893 510. Aktualnych informacji dotyczących tego noclegu na szukajcie na www.ledyczek.pl. Dawne pole namiotowe za mostem po lewej nie funkcjonuje od lat.

 

 

 

 

kajak Vista Perception

Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.