Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj89
mod_vvisit_counterWczoraj172
mod_vvisit_counterBieżący tydzień483
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc2045
mod_vvisit_counterWszyscy1207257
Splywajcie.pl - opis spływu rzeką Piławą
Piława (Nadarzyce- Szwecja) Drukuj Email

Spływ 1- dniowy (Nadarzyce- Szwecja) 21 km

Odcinek 3 z 5


START: Nadarzyce. Most drogowy. godzina 09.00.

PRZYSTANKI:

  1. polana przed zniszczonym mostem czołgowym,
  2. druga leśna polana
  3. Pole namiotowe "Zdbice", 2 km od wsi.

META: Szwecja pole namiotowe "Nad zatoczką"- baza splywajcie.pl.

 

Ekipa Splywajcie.pl zaleca:

  1. rozłożyć siły na 6 godzin, najlepiej płynąć zupełnie bez pośpiechu, dopłyniemy godzinę później, a nie zmęczymy się.
  2. zrobić co najmniej dwie półgodzinne przerwy na lądzie, jedną przy resztkach mostu drewnianego, drugą na polu namiotowym "Zdbice".
  3. zabrać jedzenie i napoje na cały dzień, lepiej jak zostanie jak ma zabraknąć.

 

9.00
Nadarzyce
Zaczynamy na moście w Nadarzycach- po prawej stronie rzeki. Pod mostem kamienie więc trzeba uważać. Najlepiej przepłynąć prawą stroną. Zaraz za mostem nurt jest wartki i trzeba się sprężać by nie uderzyć w rosnące nad samą rzeką olchy, ślady na nich to nie robota bobrów...;). Po pierwszych kilkudziesięciu metrach stresu można już się wyluzować, rzeka zwalnia a jej koryto rozszerza się.

 

 

9.15
Kładka

Po kilkuset metrach mamy nad sobą kładkę (jeszcze w Nadarzycach). Z tego miejsca również można zacząć spływ, ma to sens zwłaszcza wtedy, gdy wysoki poziom wody wymusza przenoskę w tym miejscu. Stropień trudności przepłynięcia pod nią zależy od poziomu wody, były lata, że ledwie mieścił się pod nią kajak i zostały 2 cm do metalowej konstrukcji. Wszystko zależy od poziomu wody w rzece. Rzeka płynie leniwie dość szerokim korytem ok. 5 m. Głębokość wody 0,5-1,5 metra. Dno porasta bujnie roślinność wodna. Wpływamy za wioską w las, lewy brzeg będzie się w ciągu kilku następnych godzin unosił i opadał. Z reguły będzie on górował nad prawym brzegiem rzeki. Olchy porastają brzeg tylko w niewielkim pasie, tam gdzie jest jeszcze wilgotno, kilka metrów dalej zaczyna się bór.



 

10.00
Po około godzinie wolnej przeprawy rzeka spłyca się i miejscami woda nabiera tempa. Głębokość wody spada nawet do 20 cm.
Dno rzeki "opuszcza" roślinność i pod nami widać tylko piasek i drobny żwir- to dobry moment na kąpiel- ewentualnie kontrolowaną wywrotkę kajakiem (z założeniem, że nie mamy w nim nic czego nie chcielibyśmy zmoczyć lub w najgorszym wypadku stracić). Po drodze mamy kilka zwalonych drzew, które uda nam się przebyć bez wysiadania z kajaka. Miejscami będziemy musieli jednak pomóc sobie z wody.

 

10.30
Polana przed pozostałościami drewnianego mostu czołgowego

Zatrzymujemy się przy leśnej polanie, miejsca nie sposób ominąć, jest widoczne z daleka, miejsce to leży na lewym brzegu zaraz za ostrym zakrętem w prawo. Pierwsze takowe od startu- wydeptane przez zatrzymujących się tu kajakowiczów. Nie wolno tu rozpalać ognia, ktoś już to robił w tym miejscu, nie wolno również pozostawiać po sobie śmieci. Kilkadziesiąt metrów dalej przepływamy między wystającymi z wody drewnianymi słupkami, nie sprawia to trudności, ale ktoś z fantazją może się z jednym z takich słupków spotkać w czołowym zderzeniu. Przy wysokim poziomie wody pale ledwo widać. Od tego miejsca, do dłuższej przerwy poza wodą mamy 2 godziny więc teraz pełen relaks, jest co podziwiać... niebieskie ważki, krystalicznie czysta woda, czerwone kamienie i wokół las. Do mety zero cywilizacji.





 

12.30
Druga leśna polana

Podobnie jak wcześniej cumujemy na lewym brzegu tym razem pod wysokimi drzewami.

 

13.10
Punkt czerpania wody

Po lewej drewniany mostek służący do czerpania wody w w razie pożaru, to znak, że za 20 minut pole namiotowe na wysokości Zdbic i nasz dłuższy przystanek.



 

13.30
Pole namiotowe Zdbice

Po prawej stronie zaczyna się łąka biegnąca nieregularnie wzdłuż rzeki to znak, że dopływamy do pola namiotowego i jesteśmy na wysokości wsi Zdbice. Płyniemy jakieś 100 metrów za miejsce z tablicą informacyjną. Od sezonu 2018 Nadleśnictwo Wałcz wraz z gminą Jastrowie i Wałcz zorganizowało tutaj pole namiotowe i miejsce odpoczynku z zadaszeniami i ławami. Można tutaj legalnie rozpalić ognisko. Na miejscu również dwa TOI TOI utrzymywane w czystości. Do wsi jest niecałe 2 km. Dobre miejsce na nocleg jeśli lubimy ciszę. Autem na to pole mogą dojechać ze Zdbic tylko auta przewożące kajaki, kierunkowskaz przy kapliczce na zakręcie 1900 m.  W tym miejscu powinno się odpocząć z pół godziny, ostanie 1,5 godziny do Szwecji zwykle się dłuży.

 





 

14.30
Droga Zdbice- Szwecja

Prawy brzeg Piławy opuszcza las i zaczyna się łąka. Kilkadziesiąt metrów za nią widać przydrożne lipy. Jest to droga Szwecja- Zdbice. Jest to znak, że za około 20 minut znajdziemy się w miejscowości Szwecja.

 

14.50
Szwecja pierwsza kładka

Zaczynają się zabudowania. rzeka skręca w prawo i w oddali widać już po lewej kościół z czerwonej cegły.

 

15.00

Szwecja- druga Kładka (przy kościele)
Przy kościele po lewej urządzono wiejskie kąpielisko z mini plażą i raczej nie wolno tu wyciągać kajaków na brzeg. Pod kładką najbezpieczniej przepłynąć maksymalnie zbliżając się do prawego brzegu, przepłyniemy pod skosem. Drewniane pale zabezpieczą nas przed uderzeniem w betonowy przyczółek kładki. Środkiem czasami jest zbyt płytko i można uderzyć się w głowę. Następnie miniemy dwa mosty drogowe i zaraz za drugim widocznym na zdjęciu poniżej możemy wyciągnąć kajaki na lewym brzegu lub kawałek dalej po lewej wpłynąć na nasze pole namiotowe "Nad zatoczką" jeśli kajaki macie od nas lub tu nocujecie etc.





 

15.20
Pole namiotowe  "Nad zatoczką"

Życie na polu płynie swoim rytmem. Jedni odpoczywają i i uzupełniają kalorie, inni grają w siatkówkę. Na polu jest duża wiata ogniskowa, są prysznice i umywalki z ciepłą wodą, kuchnia gazowa i lodówki. Jest tutaj również WC w cenie pola w bardzo dobrym standardzie, boisko do siatkówki, miejsca na ogniska z dębowymi ławami i rusztami. Trawa zawsze ładnie przystrzyżona, do sklepu niedaleko. Na miejscu można zamówić kawę herbatę czy coś gorącego do jedzenia.









 

kajak Vista Perception

Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.