Polish Czech English French German Russian Slovak

Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj71
mod_vvisit_counterWczoraj373
mod_vvisit_counterBieżący tydzień2202
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc1199
mod_vvisit_counterWszyscy874796
Splywajcie.pl - Opis spływu rzeką Gwdą
Gwda (Drężno- Spore) Drukuj Email

Drężno j. Studnica - Spore (14 km)

Odcinek 1 z 5

 

0 km
Start po prawej stronie stanicy (jeśłi nocujemy na jej terenie) lub z samej stanicy harcerskiej w Drężnie nad j. Studnica. Stanica należy do Komendy Hufca ZHP im. chor. Zdzisława Pilawy 78-400 Szczecinek, ul. Mickiewicza 2, tel. (094) 374-23-05. Dysponuje polem namiotowym, domkami campingowymi, stołówką, natryskami oraz kąpieliskiem z pomostem. Od Stanicy trasa szlaku kajakowego wiedzie na północny zachód ku końcowi rynnowego jeziora Studnica.

 

Drężno- dojazd do stanicy
Dojazd na stanicę może sprawić trudność osobie, która jedzie tam pierwszy raz, mimo tego, że jest ona cześcią wsi. Są na to dwa sposoby. Pierwszy to zapytać napotkanego mieszkańca, ale z tym czasem może być kłopot. Drugi sposób to wydrukować tę stronę i przeczytać przed dojazdem do samego Drężna. W przypadku, gdy dojeżdzamy od strony szosy Szczecinek- Koszalin na krzyżówce we wsi musimy skręcić w lewo (zanim to zrobimy jesteśmy na drodze podporządkowanej- co czasem umyka). Po przejechaniu przez mostek skręcamy w  lewo pod skosem w piaszczystą drogę, która doprowadzi nas pod samą bramę stanicy. W przypadku dojazdu od strony Białego Boru skręcamy na krzyżówce w prawo, a dalej już tak samo.

 

 

Jezioro Studnica

 1. Powierzchnia: 101,7 ha,
 2. Głębokość: 24,9 m,
 3. Długość: 2,1 km,
 4. Maksymalna szerokość: 0,8 km.

Na jeziorze Studnica łączą się i zmierzają razem dalej dwa szlaki kajakowe "Gwda" i "Pętla szczecinecka". W środkowej części jeziora brzegi stają się wysokie, porośnięte sosnowym borem.

 

2 km
Przy niewidocznym wcześniej wypływie Gwdy  z jeziora Studnica umiejscowiony jest po lewej stronie Ośrodek Wypoczynkowy "Orawka". Wpływając w wąski przesmyk przepływamy pod mostkiem, jesteśmy teraz między jeziorami Studnica i Wierzchowo. Krótka, płytka w tym miejscu Gwda wyprowadza na jezioro Wierzchowo. Wypływem o piaszczystym dnie wypływamy na piękne jezioro Wierzchowo.

 

Jezioro Wierzchowo

 1. Powierzchnia: 731 ha,
 2. Głębokość: 26,5 m,
 3. Długość: 5,2 km,
 4. maksymalna szerokość: 2,3 km.

Kierujemy się na południe wzdłuż wschodniego brzegu. Mijamy jedyną jeziorną wyspę. W jeziorze występuje m. in. sieja i sielawa.

 

 

2,8 km
Zaraz za wyspą, przy wschodniej linii brzegowej wznosi się dominująca nad okolicą zalesiona Drawska Góra (166,6 m n.p.m.). Do wzniesienia przylegają ramiona wysokiego i stromego wału, dobrze zachowanego grodziska wyżynnego z VIII- IX wieku. Przy płołudniowym podnóżu Drawskiej Góry zlokalizowane jest w sosnowym lesie, obok ciągnących się naturalnych piaszczystych plaż, kolejne miejsce biwakowe- "Piaski" należące do Nadleśnictwa Szczecinek. Nad jeziorem Wierzchowo przy północno- zachodnim brzegu, na głęboko wrzynającym się w jeziorną toń półwyspie znajduje się jeszcze jedno, bardzo dobrze zachowane grodzisko wyżynne typu pierścieniowatego. Istniało w okresie IX- XI wieku. Grodzisko największe w okolicy, otacza wysoki ziemny wał, przerwany w trzech miejscach. Jednak nie znajduje się ono po drodze ku ujściu Gwdy i musimy mieć na to więcej czasu, tak więc trzymając się lewego brzegu płyniemy na południe wzdłuż miejscami piaszczystego i wysokiego brzegu jeziora Wierzchowo. Przepływamy obok rozległej piaszczystej plaży na wysokości ukrytych w lesie domków letniskowych. Po minięciu wysepki, za cyplem po lewej stronie odsłania się długa plaża, kilkaset metrów dalej kolejna. Wg opisów w broszurach na obu można biwakować. Nieźle buja, dostajemy falą w prawą burtę i czasami woda wlewa się do kajaka, nie ma jednak stresu, ponieważ trzymając się brzegu stale mamy grunt pod kajakiem. Sama plaża wygląda naprawdę super i zachęca do kąpieli.

 

4,8 km 
Ok. 200 m dalej między trzcinami i drzewami dojście do obszernej polany bez dodatkowych oznaczeń, lecz również wskazywana jako pole biwakowe i z zaparkowanymi przyczepami campingowymi. Znalezienie wypływu Gwdy może nastręczyć trudności kajakarzom bez mapy, jak widać na zdjęciu jest tylko mała przerwa w pasie trzcin. Należy pamiętać, iż wypływ Gwdy znajduje się w tej zatoce której lewym brzegiem jest ten długi piaszczysty brzeg. Opuszczenie zatoki jest jednoznaczne z ominięciem wypływu. Wartkim nurtem rzeki przedostajemy się pośród nielicznych granitowych głazów i pod pozostałością betonowej zastawki. Kajaki powinniśmy przeprowadzić przez zastawkę, płynąc możemy uszkodzić sprzęt. Przed zastawką nurt jest wartki, i wpływając grupą można sobie tylko narobić kłopotu w wodzie po kolana.

 

 

6,1 km
Leniwym nurtem o uregulowanym, szerokim korycie, rzeka Gwda przepływa pod półkoliście sklepionym kamienno-ceglanym mostem w wiosce Stare Wierzchowo. Przed mostem po obu stronach rzeki dogodne miejsca do krótkiego postoju. Na lewym brzegu, w odległości 100 metrów znajduje się sklep spożywczy. Drugi sklep spożywczy zlokalizowany jest 300 metrów dalej, obok kościoła. Na południe od Starego Wierzchowa rzeka Gwda płynie prostymi odcinkami zagłębiając się w rozległy obszar leśny.

 

 

8,3 km
W towarzystwie Grążeli żółtych Gwda uchodzi do leśnego jeziora Smolęsko. Jezioro nas urzekło, przepływamy przez nie kierując się lekko w lewo na drugą stronę. Pomaga nam w tym widoczna na przeciwległym brzegu przyczepa kempingowa, umiejscowione jest tu pole biwakowe. Wypływ Gwdy znajduje się po jego prawej stronie. Na tym jeziorze również brak mapy może spowodować nadrobienie kilku kilometrów, ponieważ wypływu naszej rzeki nie sposób wypatrzeć w momencie wpłynięcia na jezioro.

 

 

Jezioro Smolęsko

 1. Powierzchnia: 60 ha,
 2. Głębokość: 4 m,
 3. Długość: 2,1 km,
 4. Maksymalna szerokość: 0,3 km.

Jezioro rozciąga się pomiędzy Smolaską Górą na zachodzie, a Jamieńskimi Górami z kulminacją 168 m n.p.m. po wschodniej stronie.

 

8,8 km
U ujścia rzeki Gwdy z jeziora Smolęsko, znajduje się na lewym brzegu miejsce dogodne do krótkiego postoju. W odległości 200 metrów na wschód od wypływu położona jest na śródleśnej polanie osada letniskowa Malechowo.

 

8,9 km
W odległości 100 metrów od ujścia przepływamy pomiędzy trzema rzędami drewnianych pali po drewnianym moście. Wzdłuż brzegów rzeki, szpalery olsz i leszczyn tworzą zacieniony tunel wiodący przez leśną głuszę. Rzeka zatacza duży łuk w kierunku wschodnim ocierając się o wysokie zbocza Jamieńskich Gór.

 

10 km 
Nagle dopływamy do zastawki z betonowym mostkiem. Przed nim samym nurt znacznie przyspieszył, a nisko opadające gałęzie drzew jak na złość kierowały nas na bok. Prąd w tym miejscu jest szybki, a dno kamieniste z wystającymi głazami, latwo o skręcenie kostki, co prawie się udało podczas asekuracji przepływających kajaków. Pod mostkiem znajduje się niski stopień wodny. Kajaki jednak należy ostrożnie przeprowadzić z nurtem wody i nie przepływać tej przeszkody bez rozpoznania, ponieważ można uszkodzić sprzęt. Za zastawką wydostajemy się na skraj lasu i podmokłych łąk. Przepływamy przez obszar Malechowskich Błot.

 

 

13,7 km
Kończymy spływ przed mostem we wsi SPORE. Nocujemy w agroturystyce ALEX nad jeziorem, naszym zdaniem najlepsze miejsce we wsi, niestety kajaki muszą być przewiezione. Info o tym miejscu w naszej bazie noclegowej. Samo jezioro nie kładzie na kolana, niektóre przewodniki piszą o polu namiotowym nad jeziorem, niestety nie można tego nazwać nawet polem biwakowym, znajdzie się miejsce na kilka namiotów, jednak na nieoznaczonym terenie. Dojście do wody bardziej odrzuca niż zachęca. Reasumując lepiej i bezpieczniej przenocować na terenie agroturystyki.

 

Jezioro Spore

 1. Powierzchnia: 90 ha,
 2. Głębokość: 7,4 m,
 3. Długość: 2,8 km,
 4. Maksymalna szerokość: 0,5 km.

 

 

kajak PERCEPTION Vista

Reklama
Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.