Polish Czech English French German Russian Slovak

Odwiedzili nas:

mod_vvisit_counterDzisiaj194
mod_vvisit_counterWczoraj193
mod_vvisit_counterBieżący tydzień1682
mod_vvisit_counterBieżący miesiąc3252
mod_vvisit_counterWszyscy731473
Uwaga! ograniczenia na Rurzycy CZYTAJ! PDF Drukuj Email

Szlak kajakowy im. Jana Pawła II na rzece Rurzycy przebiega przez 2 rezerwaty.  Upraszczając prawy brzeg patrząc w dół rzeki Województwo Zachodniopomorskie i rezerwat o nazwie "Dolina Rurzycy", po stronie lewej województwo Wielkopolskie i "Rezerwat Wielkopolska Dolina Rurzycy" Dwa- ponieważ spotyka się tutaj granica dwóch województw a co za tym idzie 2 Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ)- każdy RDOŚ ma "swój" rezerwat i ustanawia na nim zadania ochronne. Zadania te ustanawia się na różny okres, dla przykładu pierwsze zadania ochronne dla rezerwatu "Wielkopolska Dolina Rurzycy" ustanowiono na jeden rok (Zarządzenie Dyrektora RDOŚ w Poznaniu nr 10/2012 z dnia 06.07.2012) następne również na rok w dniu (Zarządzenie Dyrektora RDOŚ w Poznaniu nr 27/2013 z dnia 04.11.2013). W przypadku Zachodniopomorskiego rezerwatu zadania ochronne ustanowiono na 2 lata (Zarządzenie Dyrektora RDOŚ w Szczecinie nr 12/2014 z dnia 14.10.2014). Z punktu widzenia prawa zadania ochronne dają możliwość wejścia do rezerwatu na warunkach, gdy ich nie ma rezerwat podlega bezpośrednio pod Ustawę o ochronie przyrody gdzie jasno jest zapisane że do rezerwatu wchodzić nie wolno.

 

 

Zarządzenie nr 13/2014 RDOŚ w Szczecinie z dnia 15.10.2014 w sprawie wyznaczenia szlaku wodnego w rezerwacie przyrody "Dolina Rurzycy" określa szczegółowo warunki na jakich mogą odbywać się spływy kajakowe w granicach rezerwatu po części Zachodniopomorskiej (należy zapoznać się z załączoną w zarządzeniu mapą).

Zgodnie z Zarządzeniem nr 13/2014 RDOŚ w Szczecinie wymieniony szlak wodny przeznaczony jest do pływania sprzętem wodnym bez napędu silnikowego bez penetracji stref brzegowych jezior i rzeki, jest udostępniony przez cały rok. Miejsca cumowania łodzi, przybijania kajaków i ich spuszczania do wody (BRAK ZABIERANIA Z WODY) jest określone w zarządzeniu i dozwolone jest tylko na odcinku 50m w dół rzeki od mostu w miejscowości Piaski oraz 50m w górę nurtu od miejscowości Wrzosy.

Mostek drewniany Piaski to mostek na końcu pierwszego jeziora na szlaku zaczynając od Trzebieszek. Postój z wyjściem z kajaka przed mostkiem na końcu jeziora Krępsko Górne jest zabroniony!. Poniżej Wrzos nie wolno wyjść z z kajaka na brzeg w zasadzie po obu stronach Rurzycy. Z zarządzenia wynika, że wrzucono do jednego worka miejsca cumowania łodzi z miejscami zrzutu kajaków i przybijania do brzegu co jest nieporozumieniem!!!

Ponadto nie można przybić do brzegu na plaży stanicy Wrzosy, miejsce to nie jest wskazane w zarządzeniu.

 

Mapa z Zarządzenia nr 13/2014 RDOŚ Szczecin (w zarządzeniu macie trochę większą)

 


W przypadku lewego brzegu szlaku kajakowego Rurzycy mamy rezerwat przyrody "Wielkopolska Dolina Rurzycy" ograniczenia zawarto w Zarządzeniu nr 5/2012 RDOŚ w Poznaniu z dnia 17.04.2012. Szlak wodny przeznaczony jest do pływania i żeglowania bez penetracji stref brzegowych jezior i rzeki z wyjątkiem wyznaczonych do tego celu miejsc. Miejsce cumowania łodzi i przybijania kajaków w oddziałach 101 i 159 leśnictwa Wrzosy (dotyczy to uczestników spływów). Organizatorom spływów wskazano miejsce gdzie można kajaki wodować i zabierać, są to oddziały 32 w leśnictwie Piaski, 183 w leśnictwie Wrzosy i 293 w leśnictwie Prądy.

 

Mapy z Zarządzenia 05/2012 RDOŚ Poznań (w zarządzeniu macie trochę większą)

Wyjaśniając kajaki wodować i zbierać plus przybijać kajakarzom do brzegu wolno na starcie w Trzebieszkach, następnie z lewego brzegu patrząc w dół rzeki przy kładce za pierwszym jeziorem (Trzebieszki) czytaj miejscowość Piaski- nie znam przypadku by ktoś tu startował kiedykolwiek, i z terenu przy kładce we Wrzosach (tu start czy meta jest popularna).

Przybijać do lewego brzegu kajakiem (prawy zabroniony)  dodatkowo można na końcu jeziora Krępsko Górne przy kładce (drugiego jeziora od Trzebieszek) i przy Kamieniu Papieskim.

 

Wspólne miejsce wyznaczone przez oba RDOŚ to Stanica Wrzosy i kładka na Rurzycy przy niej, choć RDOŚ Szczecin zezwala tylko na 50m w górę od mostku oznacza to że najdogodniejszy i najsensowniejszy zrzut kajaków we Wrzosach od strony stanicy poniżej mostku jest zabroniony !!!. Zabrać kajaków po tej stronie we Wrzosach również nie wolno ponieważ zarządzenie zezwala tylko w tych miejscach na przybijanie do brzegu i spuszczanie kajaków do wody. Na pocieszenie macie lewy brzeg i tu spokojnie możecie te kajaki w Wielkopolsce zrzucić i zabrać.

Wspólnie wyznaczone miejsce przez oba RDOŚ to też mostek na wysokości leśniczówki Piaski czyli na końcu jeziora Trzebieszki. Miejsce nie jest używane do startu czy mety przez nikogo. Oba RDOŚ zezwalają w tym miejscu na przybijanie z tym, że RDOŚ Szczecin zezwala na to i na start kajaków i poniżej mostku na 50m w dół rzeki. Z tego co mi wiadomo jest to teren do zrzutu kajaków zupełnie nieprzygotowany co więcej szkodziłby przyrodzie nie mówiąc już o przywożeniu tam ludzi. Kajaki jeśli przybijają do brzegu to robia to przed kładką na lewym brzegu (zgodnie z prawem) o ile w ogóle to ktoś robi po 30 minutach od startu spływu w Trzebieszkach.

Rezerwaty kończą się na poniemeckim wiadukcie kolejowym. W zasadzie na wysokości wiaduktu mamy po obu stronach "Wielkopolską Dolinę Rurzycy", poniżej wiaduktu już nie ma obu.

Pracownicy RDOŚ w Szczecinie wyznaczając miejsca w swoim Zarządzeniu na pewno nie wykazali się znajomością tego terenu, po prostu wrzucili w jeden worek miejsca cumowania łodzi z kajakami co w ogóle nie ma sensu co więcej szkodzi przyrodzie. Do sezonu kajakowego pół roku i mamy nadzieję, że do tego czasu RDOŚ Szczecin naprawi swój błąd.

 

 

POBIERZ AKTY PRAWNE PRAWA MIEJSCOWEGO RDOŚ

"Dolina Rurzycy"

"Wielkopolska Dolina Rurzycy"

UWAGA!

W związku z niskim poziomem wody w Rurzycy organizujemy tutaj spływy kajakowe bardzo rzadko, mamy wiedzę gdzie możemy się zatrzymać, nie ma możliwości u nas wynajęcia kajaków na ten szlak ze względu na niszczenie sprzętu, jeśli wynajmujecie gdziekolwiek zapoznajcie się ze zrozumieniem z w.w. aktami prawnymi, jak łatwa jest to materia macie powyżej, bez znajomości ograniczeń tam zawartych zapewne złamiecie prawo.

 

 

kajak PERCEPTION Vista

Reklama
Valid XHTML and CSS and Profesjonalne strony internetowe.